Frăţia Creatorilor

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Conectare cu nume utilizator, parolă şi durata sesiunii
Căutare avansată  

Stiri:

------------
Dacă aveți cunoștință de evenimente care pot fi promovate în această secțiune, le puteți anunța prin email pe adresa forum@drumulinvingatorilor.ro.
Acţiuni de anvergură / Acțiuni economice / Un milion de hectare de livezi și vii cu struguri de masă , în 10 ani
Apeluri foarte importante! / Manifest pentru reformarea statului român - Varianta actualizată a "Programului pentru prevenirea genocidului din România"

Sunt   de anunţuri în secţiunea de reclame gratuite:
Pentru accesul rapid, selectaţi anunţul care vă interesează, din lista de mai jos:

Autor Subiect: utilaj foraj puturi de mica adancime pentru irigatii prin picurare  (Citit 13781 ori)

Moga Daniel

• Utilizator
  • Mesaje postate: 21
  • Data şi locul naşterii: 27/03/1976
  • Localitatea de domiciliu: trento italia
  • Profesia: inginer mecanic
  • Ocupaţia: proiectare
Pentru interesati de sisteme de irigatii prin picurare!Anul trecut am achizitionat o mica inventie facut de canadezi pentru forat puturi de mica adincime max 40m. masinaria foreaza cu tevi pvc de Dn 40 normal cu o sapa de foraj in capat. Cine a fost prin vestul tari jud arad,timis,bihor sigur a vazut pompite de mana din pvc.(mici cismele) normal se poate fora doar in zonele de campie.Merge si in campia de sud dolj,olt etc...  Am cumparat utilajul cu 600 de euro  Este compus din un reductor cu trecere de fluid si o masina se gauri de 1000w  Profesionala.Vreau sa va spun ca am facut pana acum 16 puturi. Detin 7 ha de teren agricol.Putul ajuge la un debit de 0,5l pe secunda. Cu 4 puturi pe un ha reusesti sa irigi linistit. Cine e interesat de asa ceva sunt dispus sa ii dau toata documentatia si chiar la primavara sa trimit o filmare cu forajul propriu zis. in 2 ore este gata putul. vb de o adancime de 20 m.As vrea sa pot fi folositor cu tot ceea ce stiu mai ales ca cochetez cu ideea  domnului Pavel Corut despre infintarea plantatiilor pomicole
Conectat

Maxim Constantin

• Utilizator
  • Mesaje postate: 17
  • Data şi locul naşterii: 01 07 1952 oneaga jud. botosani
  • Localitatea de domiciliu: botosani
  • Profesia: asistent medical
  • Ocupaţia: asistent medical
Re: utilaj foraj puturi de mica adancime pentru irigatii prin picurare
« Răspunde #1 : Februarie 09, 2012, 20:24:58 »
 Buna ziua d-le Moga Daniel sunt interesat de cest utilaj, acuma sunt in Italia in martie revin in tara , am teren agricol si am planuri indraznete.As vre sa-mi trimite-ti documentatia.Va multumesc anticipat.

CINE INSISTA NU SE POATE SA NU REUSEASCA
Conectat

Moga Daniel

• Utilizator
« Răspunde #2 : Februarie 09, 2012, 22:59:41 »
Si eu sunt in Italia,in Trento.da-ti un nr de telefon sa va explic mai bine dupa, care voi face o documentatie cu micul utilaj si cu explicatia forajului pe care o sa il postez pe forum ca sa beneficieze si alti creatori
Conectat

Moga Daniel

• Utilizator
« Răspunde #3 : Februarie 09, 2012, 23:02:19 »
Numarul meu de telefon este 0039 328 2630915   sunt disponibil pentru oricine
Conectat

Ungureanu Vasile

• Utilizator
  • Mesaje postate: 32
  • Data şi locul naşterii: 02/11/1969, Valea Seaca, Bacau
  • Localitatea de domiciliu: Dublin, Irlanda
  • Profesia: Constructor
  • Ocupaţia: Fara
« Răspunde #4 : Februarie 10, 2012, 01:44:32 »
va rog sa-mi trimite-ti si mie documentatia pe adresa vasile@ekoncept.ie
Multumesc !
Conectat

Alexe Cristian

• Utilizator
  • Mesaje postate: 134
  • Data şi locul naşterii: 15.09.1982
  • Localitatea de domiciliu: Bucuresti
  • Profesia: Profesor
  • Ocupaţia: Foto
« Răspunde #5 : Februarie 10, 2012, 11:25:31 »
Bună ziua domnule Moga.
De loc și eu sunt din Arad, iar în câțiva ani mă voi întoarce acolo.
I-am scris unui prieten din Arad despre dumneavoastră. Și el este în Italia și este membru al Frăției. Se pare că avem aceleași planuri și poate formăm un nucleu (ca să colaborăm între noi), având în vedere că vom fi relativ aproape (bănuiesc că nu veți rămâne definitiv în Italia).

Sunt interesat de informații despre irigații prin picurare și de utilajul despre care spuneți dumneavoastră. Și eu voi înființa o livadă și mă documentez pe toate planurile deci mi-ar prinde bine un asemenea utilaj ca să nu mai depind de nimeni.

De asemenea, am văzut și postarea dumneavoastră despre proiectul pentru sere. Pentru a nu mai ocupa acolo spatiul, vă scriu aici că sunt curios să văd cum arată proiectul pe care ați spus că îl veți face. Așadar, vă rog să scrieți când este disponibil proiectul, la postarea cu serele.

Vă mulțumesc anticipat.

Vă urez sănătate, pace în suflet și lumină în minte!
Conectat

Moga Daniel

• Utilizator
« Răspunde #6 : Februarie 12, 2012, 20:40:36 »
DL Cristian o colaborare este bine venita  dar momentan nu stiu exact cand ma voi intoarce in Romania.  Pana atunci eu caut aici in Italia potentiali cumparatori. despre  utilajul de foraj va voi face un filmulet cand va permite vremea pt foraj  ca ra reusiti sa va dati seama de cum se foreaza cu el.  Pt instalatiile de irigare prin picurare va stau la dispozitie cu toata documentatia. Un drum senin si multa putere in viata
Conectat

Moga Daniel

• Utilizator
« Răspunde #7 : Februarie 13, 2012, 11:17:16 »
Dragi creatori.Am facut o mica schita despre utilajul de forat.V specific ca scheletul l-am construit eu deci nu l-am cumparat gata facut.si am adaptat scripetele electric. Se poate lucra si fara schelet  incepind de sus de pe o scara mica   dar asta o sa o vedti in primavara cand o sa fac filmuletul.  Specific ca schita nu este facuta la scara. O zi buna dragi mei!
Conectat

Maxim Constantin

• Utilizator
  • Mesaje postate: 17
  • Data şi locul naşterii: 01 07 1952 oneaga jud. botosani
  • Localitatea de domiciliu: botosani
  • Profesia: asistent medical
  • Ocupaţia: asistent medical
« Răspunde #8 : Februarie 13, 2012, 20:07:59 »
Domnule Moga eu sunt la Vicenza no. tel. 393772540817, daca in cursul lunii februarie sunte-ti disponibil va pot face o vizita si putem discuta pe larg problema.O zi buna.

CINE INSISTA NU SE POATE SA NU REUSEASCA
Conectat

Alexe Cristian

• Utilizator
  • Mesaje postate: 134
  • Data şi locul naşterii: 15.09.1982
  • Localitatea de domiciliu: Bucuresti
  • Profesia: Profesor
  • Ocupaţia: Foto
« Răspunde #9 : Februarie 14, 2012, 12:03:57 »
Aștept să apară filmulețul. Mulțumesc anticipat.
Conectat

Gartu Gelu

• Utilizator
  • Mesaje postate: 14
  • Data şi locul naşterii: Bacau
  • Localitatea de domiciliu: Bacau
  • Profesia: Mecanic
  • Ocupaţia: Politist
« Răspunde #10 : Martie 25, 2012, 22:18:55 »
Pentru interesati de sisteme de irigatii prin picurare!Anul trecut am achizitionat o mica inventie facut de canadezi pentru forat puturi de mica adincime max 40m. masinaria foreaza cu tevi pvc de Dn 40 normal cu o sapa de foraj in capat. Cine a fost prin vestul tari jud arad,timis,bihor sigur a vazut pompite de mana din pvc.(mici cismele) normal se poate fora doar in zonele de campie.Merge si in campia de sud dolj,olt etc...  Am cumparat utilajul cu 600 de euro  Este compus din un reductor cu trecere de fluid si o masina se gauri de 1000w  Profesionala.Vreau sa va spun ca am facut pana acum 16 puturi. Detin 7 ha de teren agricol.Putul ajuge la un debit de 0,5l pe secunda. Cu 4 puturi pe un ha reusesti sa irigi linistit. Cine e interesat de asa ceva sunt dispus sa ii dau toata documentatia si chiar la primavara sa trimit o filmare cu forajul propriu zis. in 2 ore este gata putul. vb de o adancime de 20 m.As vrea sa pot fi folositor cu tot ceea ce stiu mai ales ca cochetez cu ideea  domnului Pavel Corut despre infintarea plantatiilor pomicole
Buna seara Domnule Moga!
In aceasta iarna fantana din curtea parintilor la tara a secat total iar hidroforul a ramas pe uscat si s-a ars motorul.
Acum ca a venit primavara vreau sa fac ceva pentru ca parintii sa aiba apa din nou.Va rog din suflet sa ma ajutati( pe cat posibil)cu schita instalatiei de foraj pe care dumneavoastra ati achizitionat-o din Canada.In jud.Bacau forarile sunt foarte scumpe si chiar nu imi permit ,cel putin in urmatorii 15 ani sa platesc o forare de 10-15 metri.
Va multumesc anticipat pentru orice raspuns!
Conectat

Gartu Gelu

• Utilizator
  • Mesaje postate: 14
  • Data şi locul naşterii: Bacau
  • Localitatea de domiciliu: Bacau
  • Profesia: Mecanic
  • Ocupaţia: Politist
« Răspunde #11 : Martie 25, 2012, 22:23:39 »
Dragi creatori.Am facut o mica schita despre utilajul de forat.V specific ca scheletul l-am construit eu deci nu l-am cumparat gata facut.si am adaptat scripetele electric. Se poate lucra si fara schelet  incepind de sus de pe o scara mica   dar asta o sa o vedti in primavara cand o sa fac filmuletul.  Specific ca schita nu este facuta la scara. O zi buna dragi mei!
Buna seara!
Cum pot vedea atasamentul postat de dumneavoastra Domunule Moga Daniel(schita cu pompa de foraj)?
Multumesc!
Conectat

Datcu Ion

• Utilizator
  • Mesaje postate: 6
  • Data şi locul naşterii: 15.01.1958 Izisa Mehedinti
  • Localitatea de domiciliu: Constanta
  • Profesia: Tehnician echopamente digitale
  • Ocupaţia: Forari puturi
« Răspunde #12 : Aprilie 02, 2012, 18:18:28 »
As fi si eu interesat de aceasta schita a instalatiei de forat. Am lucrat in foraj puturi de apa si caldura .Utilajul pe care am lucrat era SUA. Am forat cu el la 120 m. Va multumesc.
Conectat

Mitrache Vasilica

• Utilizator
  • Mesaje postate: 92
  • Data şi locul naşterii: 20 dec.1955,com.Maglavit,jud.Dolj
  • Localitatea de domiciliu: com.Ghercesti,jud.Dolj
  • Profesia: confectioner in ind.usoara
  • Ocupaţia: casnica
« Răspunde #13 : Mai 05, 2012, 22:59:59 »
Astept si eu cu mult interes filmuletul cu utilajul pentru forat apa la mica adancime!
Conectat

Aionitoaie Cezar

• Utilizator
  • Mesaje postate: 2
  • Data şi locul naşterii: 02.09.1955; codaiesti-vaslui
  • Localitatea de domiciliu: barlad
  • Profesia: inginer
  • Ocupaţia: sef serv. administrativ
« Răspunde #14 : Mai 24, 2012, 13:08:08 »
buna ziua. as putea intra si eu in posesia schitelor dumneavoastra? m-ar interesa pentru a avea o oarecare independenta in privinta apei potabile. va multumesc mult. aiocezar@hotmail.com.
Conectat

Counter de vizitatori