Frăţia Creatorilor

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Conectare cu nume utilizator, parolă şi durata sesiunii
Căutare avansată  

Stiri:

------------
Dacă aveți cunoștință de evenimente care pot fi promovate în această secțiune, le puteți anunța prin email pe adresa forum@drumulinvingatorilor.ro.
Acţiuni de anvergură / Acțiuni economice / Un milion de hectare de livezi și vii cu struguri de masă , în 10 ani
Apeluri foarte importante! / Manifest pentru reformarea statului român - Varianta actualizată a "Programului pentru prevenirea genocidului din România"

Sunt   de anunţuri în secţiunea de reclame gratuite:
Pentru accesul rapid, selectaţi anunţul care vă interesează, din lista de mai jos:

Autor Subiect: Lucrul manual din macrame  (Citit 16108 ori)

Lungu Nicolita

• Utilizator
  • Mesaje postate: 26
  • Data şi locul naşterii: 09 NO0IEMBRIE 1968 LOC BARCA JUD DOLJ
  • Localitatea de domiciliu: LOC BARCA
  • Profesia: PENSIONAR
  • Ocupaţia: PENSIONATA MEDICAL
Lucrul manual din macrame
« : Octombrie 03, 2008, 22:17:28 »
Buna seara.Numele meu este Nicoleta Lungu si in afara de faptul ca sunt pensionata medical,imi omor timpul crosetind minunate mileuri si fete de masa din macrame.(laseta). Stiu ca unele persoane vor spune ca nu se mai poarta,insa mie imi face o deosebita placere sa le lucrez,sa combin culorile.........si sa imi impodobesc casa cu ele.Pacat ca la noi in tara nu mai sunt apreciate asa cum au fost odata. Nu se lucreza foarte greu, insa trebuie sa ai vointa si sa iti placa ceea ce faci.
Conectat

Ovidiu Georgescu

• Utilizator
  • Mesaje postate: 427
  • Data şi locul naşterii: 12 mai 1978 , Craiova
  • Localitatea de domiciliu: Craiova
  • Profesia: Medic
  • Ocupaţia: Medic
Răspuns: Lucrul manual din macrame
« Răspunde #1 : Octombrie 04, 2008, 02:16:09 »
Incercati goblenurile. Din cate am auzit se vand mai bine. Stiu si niste barbati care lucrau goblenuri pentru ca era rentabil.
Conectat

Mihaela Dumitrescu

• Utilizator
  • Mesaje postate: 44
  • Data şi locul naşterii: 24 august 1965. Galati
  • Localitatea de domiciliu: Galati
  • Profesia: ghid turistic
  • Ocupaţia: ghid turistic
« Răspunde #2 : Noiembrie 15, 2008, 22:49:29 »
Buna seara tuturor.
Imi plac si mie nespus de mult macrameurile. Insa nu am reusit niciodata sa invat sa crosetez. Nu ca nu as fi incercat. Am incercat de cateva ori, insa tot de atatea ori mi se incurca ata in mana. Asa ca am renuntat la ideea de a croseta.
Am cochetat apoi cu tricotatul. Aici pot spune ca ma descurc destul de binisor. Insa nu stiu daca poate iesi ceva din asta, deoarece nu stiu daca mai e cineva amator sa poarte un pulover sau o jacheta tricotata manual.
Insa cu goblenurile am facut treaba buna. S-a castigat bine si inainte de pe urma lor. Si inca se mai castiga, cu conditia ca cel, sau cea care le lucreaza sa aiba asigurata si o piata de desfacere. Ori un segment de piata.
Eu am reusit sa castig destul de bine de pe urma goblenurilor, chiar lucrand pe baza de comanda, sau cu modelul clientului. Pentru ca in acest caz aveam banul asigurat. Pe langa faptul ca aveam si eu oferta mea de modele lucrate.
Cred ca voi incepe din nou sa lucrez goblenuri, pentru ca din cate am observat cererea ar fi destul de mare in raport cu oferta.
Conectat

Teodora Colt

• Utilizator
  • Mesaje postate: 93
  • Data şi locul naşterii: 25.06.1979
  • Localitatea de domiciliu: Bucuresti
  • Profesia: farmacist
  • Ocupaţia: farmacist
« Răspunde #3 : Noiembrie 16, 2008, 22:58:14 »
Ati fi surprinsa cat de multi amatori de pulovere lucrate manual se gasesc. Cand eram mici, o prietena de-a mamei ne impletea pulovere, vestute, pantalonasi si toata lumea ne admira cat de elegant suntem imbracate. Chiar si acum, puloverul meu preferat este unul impletit de soacra. O fosta profesoara din generala a reusit sa tina doi copii la facultate in Bucuresti (ea fiind din provincie) si sa adune bani pentru constructia unei case la tara, impletind pentru diversi cunoscuti si mai putin cunoscuti. Cata vreme va face placere si aveti si o picatura de talent, cu siguranta veti gasi clienti.
Conectat

Mihaela Dumitrescu

• Utilizator
  • Mesaje postate: 44
  • Data şi locul naşterii: 24 august 1965. Galati
  • Localitatea de domiciliu: Galati
  • Profesia: ghid turistic
  • Ocupaţia: ghid turistic
« Răspunde #4 : Noiembrie 17, 2008, 17:58:41 »
Cred ca aveti dreptate in privinta puloverelor, si nu numai a lor, lucrate manual. Insa prin zona Galatiului amatorii de lucru manual sunt destul de rari.
Iar cei cat de cat interesati de asa ceva prefera chilipirurile. Si nu stiu daca ar fi cineva, in ziua de azi, atat de filantrop incat sa munceasca pe gratis.
Nici cu preturile astronomice, la calitate inferioara, nu sunt de acord. Dar sa nu disperam, caci disperarea distruge fiinta umana.
Totul merita incercat, atat timp cat este speranta de mai bine.
Conectat

Firu Cristina

• Utilizator
  • Mesaje postate: 60
  • Data şi locul naşterii: 31 12 1976, Cujmir, Mehedinti
  • Localitatea de domiciliu: Drobeta Turnu-Severin
  • Profesia: bibliotecar
  • Ocupaţia: bibliotecar
« Răspunde #5 : Mai 07, 2009, 00:28:44 »
Inca se mai poarta lucrurile facute de mana, strainii le apreciaza insa mai mult decat noi. Cei care apreciaza mai mult hainele lucrate manual stiu si faptul ca au o energie vibrationala aparte diferita si evident mai buna decat hainele obtinute " pe banda", robotizate. Eu cred in aceasta idee, si anume ca hainele au o energie proprie. Firele naturale ( lana, bumbacul, inul, canepa etc) dau din proprietatile lor energetice corpului uman dar si din energia celui care le prelucreaza. Inca se vand bine lucrurile crosetate/cusute/tricotate. Insa mai sunt si motivele populare traditionale fiecarui popor care dau o anumita forta obiectului pe care il impodobesc( analizati cu atentie motivele populare romanesti).Lucrul de mana poate indeparta stresul cotidian, fiind folosit chiar ca terapie  pentru multe tulburari care tin de psihismul unei persoane. Pentru cei/cele care au ca pasiune lucrul de mana , internetul abunda de site-uri cu modele pentru haine tricotate, diagrame pentru goblenuri sau cusaturi/croseturi, macrame-uri ( in categoria macrame sunt acele modele executate cu noduri).... Si este cu atat mai util cu cat ai cu cine impartasi pasiunea pentru aceasta activitate..... Va doresc spor la treaba si poate postati si ceea ce ati lucrat.. :)
Conectat
Sunt ceea ce, sunt.

Gostian Marta

• Utilizator
  • Mesaje postate: 2
  • Data şi locul naşterii: 10.06.1953 Sanmartin
  • Localitatea de domiciliu: Miercurea-Ciuc
  • Profesia: profesor/jurist
  • Ocupaţia: administratie publica locala
Re: Lucrul manual din macrame
« Răspunde #6 : Ianuarie 23, 2011, 17:20:17 »
Buna!

Am inceput sa fac si eu goblene pentru familie, dar ma gandesc sa si vand.
Am cateva deja terminate, executate pe gherghef, dupa diagrama.
Daca cineva are o idee unde as putea sa gasesc cumparatori va rog sa-mi scrieti.
Din pacate pe internet se vand foarte ieftin, astfel scazand foarte mult pretul acestor opere de arta.
Conectat

Counter de vizitatori