Sunt   de anunţuri în secţiunea de reclame gratuite:
Pentru accesul rapid, selectaţi anunţul care vă interesează, din lista de mai jos:

Apariţii live, Magazin virtual, Noutãţi editoriale
DRUMUL INVINGATORILOR

Perfecționarea economică - o speranță reală de viață normală > Cursuri, materiale educaționale și sfaturi practice

Lucrul manual din macrame

(1/2) > >>

Lungu Nicolita:
Buna seara.Numele meu este Nicoleta Lungu si in afara de faptul ca sunt pensionata medical,imi omor timpul crosetind minunate mileuri si fete de masa din macrame.(laseta). Stiu ca unele persoane vor spune ca nu se mai poarta,insa mie imi face o deosebita placere sa le lucrez,sa combin culorile.........si sa imi impodobesc casa cu ele.Pacat ca la noi in tara nu mai sunt apreciate asa cum au fost odata. Nu se lucreza foarte greu, insa trebuie sa ai vointa si sa iti placa ceea ce faci.

Ovidiu Georgescu:
Incercati goblenurile. Din cate am auzit se vand mai bine. Stiu si niste barbati care lucrau goblenuri pentru ca era rentabil.

Mihaela Dumitrescu:
Buna seara tuturor.
Imi plac si mie nespus de mult macrameurile. Insa nu am reusit niciodata sa invat sa crosetez. Nu ca nu as fi incercat. Am incercat de cateva ori, insa tot de atatea ori mi se incurca ata in mana. Asa ca am renuntat la ideea de a croseta.
Am cochetat apoi cu tricotatul. Aici pot spune ca ma descurc destul de binisor. Insa nu stiu daca poate iesi ceva din asta, deoarece nu stiu daca mai e cineva amator sa poarte un pulover sau o jacheta tricotata manual.
Insa cu goblenurile am facut treaba buna. S-a castigat bine si inainte de pe urma lor. Si inca se mai castiga, cu conditia ca cel, sau cea care le lucreaza sa aiba asigurata si o piata de desfacere. Ori un segment de piata.
Eu am reusit sa castig destul de bine de pe urma goblenurilor, chiar lucrand pe baza de comanda, sau cu modelul clientului. Pentru ca in acest caz aveam banul asigurat. Pe langa faptul ca aveam si eu oferta mea de modele lucrate.
Cred ca voi incepe din nou sa lucrez goblenuri, pentru ca din cate am observat cererea ar fi destul de mare in raport cu oferta.

Teodora Colt:
Ati fi surprinsa cat de multi amatori de pulovere lucrate manual se gasesc. Cand eram mici, o prietena de-a mamei ne impletea pulovere, vestute, pantalonasi si toata lumea ne admira cat de elegant suntem imbracate. Chiar si acum, puloverul meu preferat este unul impletit de soacra. O fosta profesoara din generala a reusit sa tina doi copii la facultate in Bucuresti (ea fiind din provincie) si sa adune bani pentru constructia unei case la tara, impletind pentru diversi cunoscuti si mai putin cunoscuti. Cata vreme va face placere si aveti si o picatura de talent, cu siguranta veti gasi clienti.

Mihaela Dumitrescu:
Cred ca aveti dreptate in privinta puloverelor, si nu numai a lor, lucrate manual. Insa prin zona Galatiului amatorii de lucru manual sunt destul de rari.
Iar cei cat de cat interesati de asa ceva prefera chilipirurile. Si nu stiu daca ar fi cineva, in ziua de azi, atat de filantrop incat sa munceasca pe gratis.
Nici cu preturile astronomice, la calitate inferioara, nu sunt de acord. Dar sa nu disperam, caci disperarea distruge fiinta umana.
Totul merita incercat, atat timp cat este speranta de mai bine.

Navigare

[0] Indexul mesajului

[#] Pagina urm

Counter de vizitatori