Frăţia Creatorilor

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Conectare cu nume utilizator, parolă şi durata sesiunii
Căutare avansată  

Stiri:

------------
Dacă aveți cunoștință de evenimente care pot fi promovate în această secțiune, le puteți anunța prin email pe adresa forum@drumulinvingatorilor.ro.
Acţiuni de anvergură / Acțiuni economice / Un milion de hectare de livezi și vii cu struguri de masă , în 10 ani
Apeluri foarte importante! / Manifest pentru reformarea statului român - Varianta actualizată a "Programului pentru prevenirea genocidului din România"

Sunt   de anunţuri în secţiunea de reclame gratuite:
Pentru accesul rapid, selectaţi anunţul care vă interesează, din lista de mai jos:

Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6

Autor Subiect: Plantatii de nucifere si alune de padure  (Citit 68035 ori)

Ion Stan

• Utilizator
  • Mesaje postate: 198
  • Data şi locul naşterii: 17.08.1957, comuna 23 August, jud. Constanta
  • Localitatea de domiciliu: Bucuresti
  • Profesia: ofiter de marina (in rezerva)
  • Ocupaţia: director logistica
Re: Plantatii de nucifere si alune de padure
« Răspunde #60 : August 28, 2012, 11:57:13 »
Vă pot spune din experiența proprie cum am selecționat nucile și cum am realizat puieții.
Varianta 1: Am urmărit ce pomi dau nuci mari, sănătoase, cu miezul gustos și care se sparg/desfac ușor. Toamna am luat nucile căzute și desfăcute din coaja verde, adică deja coapte, apoi le-am pus la uscat.
Varianta 2: Am luat de pe piață sau de la diverse surse nuci de aceeași formă și dimensiune, care îndeplineau condițiile descrise la V 1.
Toamna târziu le-am așezat în poziție orizontală în pat de nisip de râu (chiar în grămada de nisip rămasă de la construirea casei), având sub nucă aproximativ 30-40 cm, iar deasupra 5-8 cm. Tot așa am procedat și cu sâmburi de prune și castane. Astfel rădăcina se poate duce mult în adâncime, față de cele puse în pământ, așa cum am citit într-o lucrare de specialitate și se evită excesul de umiditate sau întărirea solului în jurul nucii. Se poate face în grădină un șanț cu adâncimea de 25-30 cm care se umple cu nisip de râu, iar după așezarea nucilor în pat, peste nisipul de deasupra se presară rumeguș, paie sau fân uscat, pentru protecție și menținerea umidității. Din nisip nu cresc și alte buruieni ca din pământ.
Primăvara am început să le urmăresc evoluția, iar pe cele care aveau rădăcina suficient de bine dezvoltată (minim 15 cm), eventual și câteva frunze pe tulpină, le-am scos cu grijă și le-am plantat în locul stabilit din livadă, respectând regulile de mocirlire, udare, tasare, etc. Mutarea se poate face și toamna, după ce cad frunzele sau primăvara următoare.
Când am pus nuci procurate din surse neverificate am avut și rateuri, adică unele nu au germinat și a puterzit miezul.
În această toamnă pot să ofer 10 puieți de nuc (de 2 și 3 ani) doritorilor din jud Constanța.
Conectat

Stefanescu Mihail

• Utilizator
  • Mesaje postate: 23
  • Data şi locul naşterii: 19 decembrie 1982, Buzau
  • Localitatea de domiciliu: Constanta
  • Profesia: Economist, Informatician
  • Ocupaţia: Asistent comercial
« Răspunde #61 : August 28, 2012, 16:30:13 »
Domnule Burlacu Emil,

Anul acesta ati luat de la mine (sat Zoresti com. Vernesti) niste puieti de nuc, prun, gutui, cires, visin. Va rog sa-mi comunicati daca s-au prins, in ce stadiu sunt, totusi tinand cont ca nu a plouat mult timp in vara aceasta !

Cu stima
Conectat

Roman Gheorghe Eugen

• Utilizator
  • Mesaje postate: 48
  • Data şi locul naşterii: 19.01.1963 Oradea
  • Localitatea de domiciliu: Oradea
  • Profesia: Inginer silvic
  • Ocupaţia: Silvicultura
« Răspunde #62 : August 31, 2012, 11:16:29 »
D-na Olteanu
       Nucile si alunele vi le alegeti singura ,[Trebuie sa fie mari ,cu coaja subtire si sanatoase].Pentru a avea certificat de provenienta a puietilor ,acestia trebuie sa provina din pepiniera autorizata[Consultati situl Ministerului mediului apelor si padurilor].- pentru ca livada sa fie ecologica trebuie sa va faceti Agreere Bio cu o firma autorizata  [GMBH -0737012921], dupa care declarati la Directia Agricola ca sinteti producator BIO.
     Sanatate si armonie
Conectat

Chiper Ion

• Utilizator
  • Mesaje postate: 1
  • Data şi locul naşterii: 23.10.1981 Constanta
  • Profesia: Lacatus
  • Ocupaţia: Somer
« Răspunde #63 : Octombrie 18, 2012, 10:19:31 »
Bna ziua dragi forumisti. As dori sa initiez un mic proiect de plantare a nucilor in zona Bacaului. Imi poate da cineva niste sfaturi ce ar trebui sa fac? Ce soi ar fi indicat...unde pot gasi puieti...ce sol ar trebui..etc..  Va multumesc si astept raspuns.
Conectat

Constantinescu Bogdan

• Utilizator
  • Mesaje postate: 7
  • Data şi locul naşterii: cluj-napoca 16 08 1970
  • Localitatea de domiciliu: cluj-napoca
  • Profesia: administrator
  • Ocupaţia: administrator
« Răspunde #64 : Decembrie 03, 2012, 09:11:58 »
Am  infintat in aceasta toamna o livada de puieti de nuc si a-si dori sa stiu daca la vara pot uda cu apa dintr-un lac unde cresc si pesti.Si daca da, de unde e mai buna apa de pe fundul lacului[ unde am si mil ,nitriti ,nitrati] sau de la suprafata

Conectat

Angelescu Mihai

• Utilizator
  • Mesaje postate: 293
  • Data şi locul naşterii: 12.03.1972 , Constanta
  • Profesia: inginer horticol
  • Ocupaţia: administrator societate de publicitate
« Răspunde #65 : Decembrie 04, 2012, 13:22:43 »
Domnule Constantinescu ,
puteti uda fara probleme. Daca puneti pompa pe fundul apei riscati sa o infundati .....
Conectat

Mihalache Ovidiu C-tin

• Utilizator
  • Mesaje postate: 41
  • Data şi locul naşterii: 12 august 1955, Vatra Dornei, jud. Suceava
  • Localitatea de domiciliu: Botosani, str.Ion Pillat nr. 4, sc C, ap. 18,cod 710345
  • Profesia: Inginer agronom
  • Ocupaţia: Protectia plantelor
« Răspunde #66 : Decembrie 04, 2012, 14:26:20 »
Stimate domnule Constantinescu, La o prima lecturare a mesajului dvs. m-a bufnit rasul in ce priveste prezenta pestilor si folosirea apei la irigat pomii. Daca doriti sa folositi apa din iazul respectiv la irigat , va recomand metoda de irigare prin picurare ce presupune o serie de echipamente ce pot fi procurate din comert.Banuiesc ca pentru a scoate apa din iaz folositi o pompa care are un sorb prevazut cu un filtru asa ca nu o sa-l bagati in mal sa infundati instalatia. E bine sa duceti o proba de apa la un laborator autorizat sa va faca o serie de analize pentru a vedea calitatea acesteia. De calitatea apei depinde pastrarea fertilitatii solului si productia obtinuta Orientativ valorile parametrilor apei pentru irigat pomii sunt:reactia pH-8,2(alcalina), mineralizarea 0,7-0,8 g/dm3, calciu-40-45%(din suma Ca+Mg+Na), Magneziu-50%, Sodiu-30-40, SAR( coeficientul de adsorbtie potentiala a sodiului) -mai mic de 6 ,continutul in Clor-105mg/dm3.Cat  despre nitriti si nitrati  sunt importanti pentru apa potabila folosita in special la sugari ,unde concentratiile ce depasesc limitele maxime admise provoaca boli grave.
Conectat

Ene Cornelia

• Utilizator
  • Mesaje postate: 56
  • Data şi locul naşterii: 10.12.1949 Sprancenata, jud. Olt
  • Localitatea de domiciliu: Bucuresti
  • Profesia: logoped/pensionata
  • Ocupaţia: logopedie
« Răspunde #67 : Decembrie 04, 2012, 20:23:35 »
Am cumparat anul trecut patru aluni de padure de la Brisotore, cu eticheta de producator din Brasov: s-au dovedit a fi de fapt mosmoni. Au crescut foarte frumos si au facut fructe din primul an, si  mi-au placut - dar imi doresc mai mult aluni de padure.
De unde ma sfatuiti sa cumpar, ca sa nu mai descopar la fructificare ca am plantat altceva?
Multumesc!
Conectat

Popescu Catalin

• Utilizator
  • Mesaje postate: 69
  • Data şi locul naşterii: 10.02.75, Ionesti-Vilcea
  • Localitatea de domiciliu: Brasov
  • Profesia: Informatician
  • Ocupaţia: Manager IT
« Răspunde #68 : Decembrie 05, 2012, 12:45:29 »
Acum doi ani am cumpărat un alun de la Staţiunea Pomicolă Vâlcea - localitatea Căzăneşti.
La acel moment nu aveau decât soiul Vâlcea 22.
Anul acesta a facut câteva alune, dar nu prea mari.
Posibile cauze: puietul prea tânăr, seceta ori lipsa unui polenizator în apropiere.
Şi pe mine m-ar interesa să mai plantez câţiva aluni din alte soiuri pentru o bună polenizare.
Conectat

Constantinescu Bogdan

• Utilizator
« Răspunde #69 : Decembrie 18, 2012, 22:49:12 »
APIA da ceva in plus pentru 1 hectar de livada de nuci fata de un teren agricol sau pasune?
Conectat

Constantinescu Bogdan

• Utilizator
« Răspunde #70 : Decembrie 21, 2012, 22:42:24 »
Ma numesc Constantinescu Bogdan sunt din Cluj-Napoca, si in aceasta toamna am infintat o plantatie de nuci, la 50 km de cluj linga comuna Mociu .am cumparat 100 puieti de nuc: din soiul Miroslava 10 buc polenizatori si 90 buc soiul President .Pomii i-am plantat din 10 in 10m cu gropi facute manual 75/75/75 fara alte lucrari agricole facute la pamint.Nu au mai fost facute lucrari agricole de 7 ani doar pasune de oi. In gropi am pus 2-3 lopeti de mranita apoi 1 palma de pamint de la fata locului amestecat cu pamint de flori dupa care am pus pomii am pus din nou pamint cel scos din gropi am turnat cite 1 galeta de 20 l apa am tasat bine pamintul dupa care am pus din nou pamint pina am acoperit si port altoiul si am pus la fiecare cite 1/2 lopata de mranita .Pomii in prealabil i-am fasonat si am facut mocirla cu balega proaspata de bovina + pamint de flori + 2 plicuri de transvital totul in 20 l apa.Dupa 1 saptamina a venit si ninsoarea si numai bine le prinde acum o patura de zapada de 30 cm.Apropo pomii [vergi ] i-am uns de jos pina sus[ ca sa nu rup muguriii] cu Prote Magna [protejeaza impotriva inghetului si a rozatoarelor]
Conectat

Alin Tamas

• Utilizator
  • Mesaje postate: 64
  • Data şi locul naşterii: 06.09.76 - Brasov
  • Localitatea de domiciliu: Sona, Mandra ( Fagaras )
  • Profesia: Apicultor
  • Ocupaţia: Apicultura
« Răspunde #71 : Decembrie 22, 2012, 22:10:12 »
Nu stiu la nuci dar la alti pomi legatura dintre altoi si portaltoi se pastreaza deasupra solului .
Sa va bucurati multi ani de roadele lor .
Conectat

Constantinescu Bogdan

• Utilizator
« Răspunde #72 : Decembrie 23, 2012, 23:56:10 »

Primavara pamintul il voi da la o parte .Oricum pamintul se taseaza singur si portaltoiul  va ramine cu 2-3 degete deasupra nivelului solului
Conectat

Constantinescu Bogdan

• Utilizator
« Răspunde #73 : Decembrie 24, 2012, 16:28:40 »
Da, in rep. Moldova se dau bani si pt. plantatiile vechi si pt. plantatiile noi. Primesc de la stat pt. ca presedintele Vladimir Voronin a aprobat aceste subventii din anii 2000 .Atunci s-au gindit cum sa incurajeze pt. a face export si mai ales ca oameni sa nu-i mai taie ca lemne de foc .Pentru ca un copac care da in fiecare an cite un banut e mai valoros decit unul care il pui pe foc si dupa aia nimicccc! De la UE nu primesc bani pt ca ei nu sunt in comunitatea europeana
Conectat

Alin Tamas

• Utilizator
  • Mesaje postate: 64
  • Data şi locul naşterii: 06.09.76 - Brasov
  • Localitatea de domiciliu: Sona, Mandra ( Fagaras )
  • Profesia: Apicultor
  • Ocupaţia: Apicultura
« Răspunde #74 : Decembrie 24, 2012, 20:57:48 »
Domnule Constantinescu , va rog daca se poate sa-mi transmiteti cit a fost pretul unui puiet .
Conectat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6
« anterior următor »

Counter de vizitatori